Çalışmayanlara Kredi Kartı Veren Bankalar

Ülkemizde hizmet veren tüm bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve aynı zamanda ekonomik olarak destek olmak amacı ile kredi kartlarını vermektedir. Özellikle dar gelirli vatandaşlar için ay sonu kavramını ortadan kaldıran kartlar ile kişiler kendilerini güvende hissetmektedirler. Ancak kredi kartı kullanımı için sadece maaş bordosu olanlara ve bankaların kendi müşterilerine verildiğine dair bir algı bulunmaktadır. Tam aksine çalışmayanlara kredi kartı veren bankalar da bulunmaktadır.

Her zaman müşterisinin yanında olmak isteyen bankalar müşteri ayrımı yapmaksızın kredi kartı kullanımı sağlamaya çalışmaktadır. Çalışmayanlara kredi kartı veren bankalar genellikle esnaf, öğrenci, işsiz, ev hanımı gibi kesimlere hayatı oldukça kolaylaştırmaktadır. Çalışmayan insanlar için kredi kartı alabilmek zaman zaman güç bir uğraş olarak tanımlanmaktadır. Zira gelir belgesi bulunmayan tüketicilerin kredi kartı alabilmeleri de gayet tabi ki güç bir durumdur.

Bu sistem için çalışmayanlara kredi kartı veren bankalar sadece verdikleri kredi kartlarının limitlerini belirli seviyelerde tutmaktadır. Çünkü sabit bir işte çalışmayan kişiler gelen ekstreleri ödemekte zorlanabilmektedir. Daha önceden kredi kartı kullanarak kara listeye düşmemiş iseniz hiç sıkıntı yaşamadan çalışmayanlara kredi kartı veren bankalar size kart kullanımı sağlayacaktır. Şayet kredi notunuz yüksekse ve bankalarla sık bir şekilde çalışıyorsanız; çalışmıyor olsanız da kredi kartı alabilirsiniz.

Müşterileri için çalışmayanlara kredi kartı veren bankalar size bu imkânları sunarken kredi notlarınıza ve ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığınıza dikkat etmektedir. Çünkü artık hangi işle meşgul olduğunuz veya maaş bordonuz olup olmadığı değil ödemeyi yapıp yapmadığınıza dikkat edilmektedir.

Çalışmayanlar İçin Kredi Kartı Veren Bankalar Nasıl bir Uygulama Yapıyor?

En çok merak edilen konulardan biri de çalışmayanlara kredi kartı veren bankalar değerlendirmelerini nasıl yapmaktadır olmaktadır. Çünkü normal gelire sahipken yapmış olduğunuz başvuru değerlendirilerek tarafınıza olumlu sonuçlanması durumunda kredi kartı gönderimi söz konusu olmaktadır. Çalışmayan birinin nasıl kredi kartı sahibi olacağını konusu elbette akılları karıştırmaktadır.

Burada çalışmayanlara kredi kartı veren bankalar tamamıyla kendi iç düzenlemelerine göre hareket etmektedir. Mesela bir ev hanımı için değerlendirme yapan banka genellikle eve giren gelir tutarını veya eşinin gelir düzeyini baz alarak kredi kartı çıkarmaktadır. Bankalar her zaman verdikleri paranın karşılığını alan kurumlardır. Bu nedenle bu tarz bir uygulama yapabilmektedirler.

Müşterileri için çalışmayanlara kredi kartı veren bankalar gerekli başvuruları internet siteleri üzerinden işlemleri almaktadır. Bir diğer yol olarak ise TC kimlik numaranız ile kısa mesaj atarak kredi kartınız için kolaylıkla başvuru yapabilmektesiniz. Hatta bazı bankalar ev hanımı, öğrenci vs. olduğunuzu bilerek bazı dönemlerde müşteri hizmetleri üzerinden ulaşarak çalışmayanlara kredi kartı veren bankalar arasında olduklarını ve size de bu kolaylığı sunacaklarını beyan edebilmektedirler. Onayınızla en kısa sürede kartınız adresinize gelmektedir.

Kart Başvurusu İçin Limitler

Düzenli gelir sahibi olmayanlar için çalışmayanlara kredi kartı veren bankalar limit değerlendirmesini ilk olarak oldukça düşük tutmaktadırlar. İnternet üzerinden, kısa mesaj veya müşteri hizmetleri üzerinden yaptığınız başvurularda size verilecek olan kart limiti asgari düzeyde de olsa ödeme yapabileceğiniz düzeylerde tutulmaktadır.

Eğer çalışmayanlara kredi kartı veren bankalar bu limiti yükseltsin isterseniz bizzat banka şubesine giderek başvurmanız gerekmektedir. Genellikle limit yükseltmelerini esnaflar oldukça fazla talep etmektedir. Çünkü iş yerlerinin döngülerini sağlayacak bir kart ceplerinde olmadığı zaman esnafın kart işine yaramayacaktır. Başvurunuzun ardından banka ayılık ödeme düzeninize bakarak onay vermektedir. Başvurunuz olumlu olursa birkaç iş günü içerisinde yeni limit düzenlemesi yapılmış olmaktadır. İşlemin yapılıp yapılmadığını müşteri hizmetlerini arayarak önerilen süre dolunca hemen öğrenebilirsiniz.