Düşük Limitli Kredi Kartı Nedir?

Son zamanlarda kredi kartının kullanımının artması beraberinde pek çok sorunu da getirir. Tüketicileri nakit para taşıma yükünden kurtaran kredi kartları ailedeki her birey için çıkarılabilmektedir. Hal böyle olunca da çıkarılabilecek kartların limitleri sınırlı olmaktadır. Ailedeki her birey için düşük limitli kredi kartı çıkararak kart kullanımını sınırlayabilirsiniz. Bankalar bu şekilde düşük limitli kartlarla müşteri sayılarını arttırmayı amaçlarlar.

Bankaların az gelire sahip olan müşterileri için tahsis ettiği kredi kartları, düşük limitleri ile harcamalarını belli bir sınırda tutmayı amaçlayanlar için idealdir. Bu şekilde harcamalarını sınırlamak isteyen bireyler, düşük limitli kredi kartı taleplerini bankalarına ileterek sahip olabilirler. Sizlerde bu kartlardan almak için size en yakın banka şubesine başvuruda bulunabilirsiniz.

Elbette ki hemen herkes kredi kartının limitinin fazla olmasını isteyecektir. Ancak bu noktada unutulmaması gerekli olan en temel husus; fazla limitli kredi kartlarının sizi çok daha fazla miktarda borçlandıracağı gerçeğidir. Bundan dolayı aile bütçeniz açısından; kendi kazancınızla paralel oranda bir kredi kartı limitine sahip olmanız şarttır.

Gelir Durumlarına Göre Belirlenen Düşük Limitli kredi Kartı

Kişilerin satın alma için tercih ettikleri kredi kartları farklı fırsatları ile kullanımı daha cazip hale gelir. Bazı durumlarda müşteriler istedikleri limite sahip olan kartları alamazlar. Kredi kartının limitini belirleyen en önemli faktör gelir durumlarıdır. Geliri az olan kişiler için bankalar genellikle düşük limitli kredi kartı tahsis ederler.

Yeni bankacılık kanununa göre bankalardan alacağınız kredi kartlarınızın toplam tutarı, aldığınız maaşın dört katından fazla olamaz. Her bankanın müşterileri için belirleyeceği kredi kartı limiti farklılık gösterir. Bir bankadan düşük limitli kredi kartı almak diğer bankadan yüksek limite sahip kredi kartı almanıza engel değildir. Artan gelirinizle doğru orantılı olarak kart limitinizde her yıl belli oranda artış gösterir.

Aktif olarak tüm harcamalarını kart ile yapan tüketiciler için kredi kartı limitlerinin fazla olması son derece önemli bir konudur. Düşük limitli kredi kartı sahibi iseniz ve aylık harcamalarınız için bu kart yeterli gelmiyorsa bazı hususlara dikkat ederek limit artışı yapabilirsiniz. Öncelikle kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartı ödemelerinizi size verilen süre zarfında yapmalısınız.

Kredi notunuzun yüksek olması sizin limitlerinizin artmasında son derece olumlu etki yapar. Burada asıl amaç bankalara yeterli ödeme gücünüzün olduğunu göstermektir. Bu sayede düşük limitli kredi kartı talepleriniz olumlu yönde değişecektir. Ayrıca bazı fatura ve kira gibi aylık harcamalarınızı otomatik ödeme talimatı ile yaparak bankalardan yaptığınız işlem sayısını arttırabilirsiniz.

Bankada bulunan hesabınıza belli aralıklarla yeterli miktarlarda para transferi yaparak, bankanın size karşı güvenini artırabilirsiniz. Düşük limitli kredi kartı sonucunuzu artırabilmek için bankanızdan devamlı talepte bulunmanız olumsuz etki yapar. Ayrıca kartınızın asgari tutarını ödemenizde sizin kart limitlerinizin düşük kalmasında önemli bir etkendir.

Bankalardan sürekli olarak kredi talebinde bulunmak, onların gözünde paraya ihtiyaç duyduğunuz kanısının oluşmasına sebep olur. Ödemelerinizin zamanında yapılmaması, bankaların size olan güvenini sarsarak düşük limitli kredi kartı vermelerine sebep olur. Ayrıca üzerinizde bulunan ve sık kullanmadığınız tüm kredi kartlarınızı kapatarak, harcamalarınızı tek bir kart üzerinden kullanım yapabilirsiniz.

Eğer sahip olduğunuz düşük limitli kredi kartı bana yeterli olur diyorsanız, yaptığınız harcamalarınızı ona göre düzenlemelisiniz. Her ay sahip olduğunuz kart limitini aşmadan düzenli ödemeler ile daha rahat bir ay geçirebilirsiniz. Siz de bankanız ile irtibata geçerek kendi bütçenize göre ayarlayacağınız bir kart sahibi olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kartınıza göre bütçenizi ayarlamanız ve ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanızdır.