Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Artık hemen herkesin sahip olduğu çeşitli kredi kartları var. Alışverişin de artık ayağımıza yani cebimizde olmasının getirdiği başka bir kolaylık sayesinde bazen kredi kartı kullanıcıları harcamalarını hesaplamadan fazla alışveriş yapabilmektedirler. Ya da sürekli sadece kredi kartının asgari tutarını ödeyen kart kullanıcıları artık ödeyemeyecek tutardaki kredi kartı borçlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. İşte bu durumlarla karşılaşanlar için kredi kartı borcu yapılandırma devreye girmektedir. Bankalar bu tip durumlarda müşterilerine kolaylık olması açısından böyle yöntemler ve hizmetler sunmaktadır.

Tabi ki de kredi kartı kullanıcıların kendileri için yapacağı hesaplamaları bilmeleri önemlidir. Örneğin asgari tutarını hesaplamasını bilen kullanıcılar harcamalarını daha dikkatli yapma şansına sahip olanlardır. Ya da borcunu hangi yöntemlerle ödeyeceğini çok iyi bilen kullanıcılarda burada kategorize edilebilir. Kredi kartı borcu yapılandırma müşterilerin artık kredi kartı borcunu ödeyemeyecek duruma geldiğinde başvurduğu yollardan bir tanesidir.  Borç yapılandırılması kurallara uygun yapıldığı zaman esasında tüketicinin lehine bir durumdur.

Peki müşteriler bu yapılandırmayı nasıl yapabilir? Hangi yollara ve kanallara başvurur? Her şeyde olduğu gibi kredi kartı borç yapılandırmasında da bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bankanın standartlarına göre bu şartlar belirlenir. Bankanın seçtiği faizler müşterisi için en ideal faiz durumu olsa da her bankanın faiz oranı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Kredi kartı borcu yapılandırma kararı veren kredi kartı kullanıcıları bankalarından bu faiz oranlarını öğrenip ona göre borçlarını yapılandırabilirler. Bu konuda kredi kartı borcu olan müşterilerin seçeceği vade ve faiz oranı da kesinlikle gelirlerine uygun olmalıdır. Bu konu müşteriler ve banklar için önemlidir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu yapılandırma banka ile yapılan görüşme sonrasında yapılır.  Bankalar bu hizmetler ve yönetimler içinde taksitlendir ve ötele hizmeti bulunmaktadır. Ya da borcunuzu ihtiyaç kredisi ile ödemeye yöntemine gidebilirsiniz. Bu durumu gerçekleştirdiğiniz borcunuzu 60 aya kadar vadelendirilmiş olacaksınız. Kredi kartı kullanıcıları kredi kartı borcu yapılandırma durumu ile rahatlayacaklardır. Çünkü bankalar bu sayede ekonomik sıkıntılı olan müşterilerine destek olmuş olacaktır. Banka müşterileri kredi kartı borcu yapılandırma ile taksitlendir yapabilirler. Bununla birlikte müşteriler borçlarını taksit taksit ödeme şansı ödeme şansı yakalamış olurlar.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Yapılmadığı Zaman Ne Olur?

Kredi kartı ödeme vakti geldiğinde en az asgari ödemeyi yapamayan müşterilere gecikme faizi uygulanmaya başlar. Bu dönemden sonraki 90 gün içinde yine herhangi bir ödeme gerçekleşmediği takdirde kullanıcıların kartları işlemlere kapatılır.  Bu dönemden sonra banklar müşterilerine 7 günlük bir süre tanır. Ve bu 7 gün içinde borçlarını ödemeleri beklenir.

7 gün içinde borçlarını ödeyen kullanıcılara yasal takip başlatılmaz. Ancak bu zamandan sonra ödememe durumu devam edilirse yasal takip dönemi başlar. Bu yasal takip işlemlerine başlanmadan kredi kartı kullanıcıları kredi kartı borcu yapılandırma yoluna girebilirler. Bu durum borcu olan müşterilerin kredi notunun düşmesini engelleyecek ve ilerde herhangi bir banka işleminde sorunlarla karşılaşmasını önleyecektir.  Bu gibi konularda müşterilerin ya da tüketicilerin bilinçli olmak çok önemlidir. Kredi kartı yapılandırmasında dikkatli davranmazsanız; borç yükünüzün yok yere çok daha fazlaşmasını sağlamış olursunuz. Bundan dolayı kredi kartı borcunu yapılandırmadan önce mutlaka ayrıntılı bir araştırmanın içerisinde yer alınız.

Bilinçsizce yapılan harcamalarla kredi kartı kullanıcıları borçları konusunda zorluk çekebilirler. Elbette ki banka müşterilerinin kredi kartı borcu yapılandırma gerek duymamaları için yaptığı harcama işlemlerini dikkatli yapmaları önerilir.  Bu konuda yapılan müşterilerin gelirlerine göre hesaplamaları onların ay sonunda maddi zorluk çekmemelerine katkıda bulunacaktır.