Ön Ödemeli Kredi Kartı

Kredi kartları kullanıcıların hayatlarını oldukça kolaylaştırmaktadır. Herkesin bir en az bir adet kredi kartı bulunmakta ve çok sayıda insan geçim sorunlarını kredi kartlarının yardımı ile çözmektedir. Kredi kartları pahalı olan istekleri ve rutin ihtiyaçları taksitlendirme ile alım şansını sunmaktadır. Ancak bazı durumlarda kartlara fazla yüklenilmesi nedeni ile ödeme zorlukları ve kart iptali gibi konular söz konusu olabilmektedir. İşte bu duruma çözüm bulmak isteyen bankaların pek çoğu ön ödemeli kredi kartı uygulaması başlatmıştır.

Bütçe sorunlarına karşı müşterisini her zaman korumak isteyen bankalar ön ödemeli kredi kartı sayesinde kart kullanımını bütçesi üzerinde yapan müşterileri için akılcı bir çözüm yolu olarak sunmaktadır. Hemen adından kolayca anlaşılacağı gibi bu kartlarda aylık harcamak istediğiniz miktarı belirleyerek önceden yatırmanız gerekiyor. Şayet ön ödemeli bir şekilde kredi kartına sahipseniz; borçlanmadan kredi kartı kullanmak noktasında da önemli bir kazanımı elde etmiş olursunuz. Böylece gönül rahatlığı içerisinde kredi kartınızı da kullanmış olursunuz.

Müşteriler yine ön ödemeli kredi kartı ile diledikleri alışverişi yapabiliyorlar. Yatırdığınız kadar miktarı istediğiniz zaman ve istediğiniz türde alışveriş için harcayabilirsiniz. Bu kartı tercih eden pek çok müşteri kendisini ve bütçesini garanti altına almak için kullanmaktadır.

Bilmeniz gereken en önemli nokta ise ön ödemeli kredi kartı ile asla taksitli alışveriş yapılmamaktadır. Sadece tek çekim yapılmaktadır. Kart bakiyenizde ne kadar var ise bu para üzerinden işlemleriniz yapılmaktadır. Normal kartlarda olan taksitlendirme seçeneğinin bulunmadığı ön ödemeli kredi kartı kullanıcılarına eldeki kaynakların mantıklı harcanması yönünde de oldukça destek olmaktadır.

Ön Ödemeli Kredi Kartı Kullanımı

Aklınızda ön ödemeli kredi kartı kullanmak var ise ilk olarak bilmeniz gereken bu kartlarda iki tür olduğudur. Kartın bir türünde kullan at mantığı uygulanmaktadır. Ön ödemeli kredi kartı istenilen miktar bakiye ile doldurulur ve bitince atabilirsiniz. Diğer kartta ise sürekli kullanım söz konusudur. İstediğiniz kadar bitince tekrar tekrar yükleyerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Cebinizde ön ödemeli kredi kartı varken normal banka kartları ile yaptığınız işlemleri yapabilirsiniz. Hatta bu kartlar yanında nakit taşımak istemeyenlerin veya birine nakit ödemeyi elden yapmak istemeyenlerin sıklıkla kullandıkları yöntemlerden biridir.

Kartı Almadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Bankaların sunduğu kolaylıklardan biri olan ön ödemeli kredi kartı almak istiyorsanız ilk olarak bilmeniz gerekenleri göz ardı etmeden değerlendirmelerinizi yapmalısınız.

  • Yaşadığınız yerde ön ödemeli kredi kartı ile alışveriş yapabileceğiniz noktaları önceden belirlemelisiniz.
  • Kartınız ile işlem yaptıktan sonra her zaman bakiyenizi kontrol ediniz. Çünkü bu karta yükleme yapanız gerekiyor.
  • Bankalar arası uygulamalar her zaman farklılık gösterdiği için ön ödemeli kredi kartı alırken kart ücreti vs. gibi kesintiler olup olmadığını değerlendirerek en uygun seçimi yapmanız gerekmektedir.
  • Bir diğer en önemli husus da bu kartlara taksitlendirme yapılamamaktadır.
  • Kartınız her ne kadar kredi kartı noktalarında geçse de kredi kartları gibi nakit avans vs. gibi özellikleri bulunmamaktadır.
  • Kartınız ile internet üzerinden alışveriş yapma imkânı bulunmaktadır.
  • Bazı bankalarda günlük çekilecek para miktarı ve hesaba yatırılacak para konusunda sınırlandırmalar bulunmaktadır. Başvuru sırasında bunları mutlaka sormanız gerekmektedir.

Bankalar ön ödemeli kredi kartı için illa hesap açtırma veya banka müşterisi olmak gibi zorunlu uygulamalar yapmamaktadır. Kart başvurunuzu yaptığınız zaman en kısa sürede teslim edilmektedir. Bankaların internet siteleri üzerinden birkaç dakika içinde başvurunuzu yapabilmektesiniz. Bu karta sahip olmanız için 18 yaş üzerinde olmanız yeterlidir.