Teminatlı Kredi Kartı

Ülkemizde çok sayıda kredi kartı kullanıcısı bulunmaktadır. Çok sayıda kişide en az iki üç tane kredi kartına sahipken daha çok olanlarda vardır. Ancak bazı kişilerinde kredi kartı başvurusu olumlu olarak sonuçlanmamaktadır. Bankaları müşterilerine sunduğu kredi kartı seçenekleri arasında teminatlı kredi kartı da yer almaktadır. Son zamanlarda kredi kartı almayı isteyen ancak şartları yeterli olmayan tüketicilere teminatlı bir şekilde kredi kartı verilebildiği bilinmektedir.

Kredi kartı başvurularında en önemli kriter kredi notudur. Bugüne kadar yapılan bütün harcamalar ve işlemler neticesinde herkesin bir puanı oluşmaktadır. Kredi notunu yüksek tutabilmenin en etkili yolu aktif bir şekilde düzenli kredi kartı kullanmaktan geçmektedir. Bu şekilde kredi kartı kullanan kişilerin notları da yüksek olmaktadır. Belli bir puanın üzerinde olan kullanıcıların başvuruları hızlı bir şekilde onaylanırken düşük ve orta seviyeli puanlara sahip kişilerinde genellik ile başvuruları reddedilmektedir.

Bu tür durumlar yaşayan ve kredi kartı sahibi olmak isteyen kişilere teminatlı kredi kartı verilebilmektedir. Başvurmak istenilen bankaya adınıza mevduat hesabı açtırmalısınız. Yani siz bankaya mevduat blokesi güvencesiyle kart sahibi olmaktasınız.

Başvuru işlemleri her ne kadar farklı olsa da diğer kartlardan farkı bulunmamaktadır. Kredi kartlarında da olduğu gibi taksit ile alışveriş yapılabilmektedir. Teminatlı kredi kartı üzerinden de yapılan harcamalar ile de bankaların kampanyalarına göre puanda kazanılabilmektedir. Böylece kredi kartı kullanmanın ayrıcalığını yaşayarak gönül rahatlığı içerisinde alışveriş yapabilmeniz de mümkün olacaktır.

Teminatlı Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Teminatlı kredi kartı başvurusu işlemleri internet bankacılığı ve SMS üzerinden yapılmamaktadır. Telefon ederek de başvuru yapamazsınız. Bankaya giderek yetkililer ile konuşmalısınız. Yüz yüze görüşme sonucunda bloke edilecek tutar belirlenmektedir. Görüşmenin sonucunda olumlu sonuçlanması halinde kredi kartı limitinizde belirlenmiş olmaktadır. Teminatlı bir şekilde kredi kartı alabilmenin birtakım kazanımları getirdiği de muhakkaktır.

Teminatlı Kredi Kartı Kullanım Süresi Var Mıdır?

Teminatlı kredi kartı, kredi notu yeterli olmayan kişilerin aldığı bir karttır. Bu kartın kullanımı için belli bir süre yoktur. Notunuza bağlı olarak diğer kredi kartlarından alabilmeniz ortalama olarak 1 ya da 2 yıl sürebilmektedir. Bazı durumlarda da bu süre de uzayabilmektedir. Yeterli kredi notuna sahip olunması ile teminatlı kredi kartı iptal ettirerek normal kredi kartı alabilirsiniz.

Hangi Bankalar Teminatlı Kredi Kartı Vermektedir?

Teminatlı kredi kartı başvurusu diğer kart başvurularına oran ile daha az yapılmaktadır. Bu kart riskli bir kart olarak da düşünülmektedir. Bu neden ile her banka bu kartı vermemektedir.  Ancak yılın çeşitli dönemlerinde teminatlı kredi kartı başvurusu açılmaktadır

Teminatlı kredi kartı veren bankalar Kuveyt Türk, Ziraat Bankası ve Türkiye Ekonomi Bankası(TEB)’ dir. Başvuruların açıldığı dönemlerde bu bankalara başvuru yapabilirsiniz.

Teminatlı Kredi Kartı Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Kredi notu çeşitli nedenlerden dolayı düşebilmektedir. Bu nedenlerin başında yasal bir takip geçirilmesi ve kredi kartı borçlarının bulunması gelmektedir. Böyle durumda olan kişiler kredi notlarını yükseltmenin yolunu aramaktadırlar. Teminatlı kredi kartı kullanarak çok sayıda kişi kredi notunu da yükseltebilmesi büyük bir avantajdır.

Bu avantajın yanında dezavantajları da bulunmaktadır. Bu kartın en önemli özelliği belirlenen bir meblağın bloke ettirilmesidir. Miktarın büyüklüğü önemli bir noktadır. Amacınız kredi notunuzu yükseltmek iken maddi anlamda da zorlanabilirsiniz.

Diğer kredi kartlarında her ay ödenmesi gereken bir asgari tutar hesaplanmaktadır. Ancak teminatlı kredi kartı ödemesinde asgari ödeme tutarı diye bir şey söz konusu değildir. Ne kadar harcadıysanız o kadarını geri ödenmek zorundadır.